Z Madrytu do Sewilli w czasie krótszym niż dwie i pół godziny, z Paryża do Frankfurtu poniżej czterech godzin, a z Rzymu do Mediolanu poniżej trzech? Do tego dużo miejsca na nogi, Wi-Fi dostępne przez całą drogę i wysiadka w samym centrum miasta? Nie, nie chodzi o loty międzymiastowe – jest to możliwe dzięki szybkim kolejom!

Niestety kupienie biletu kolejowego za granicą może stanowić nie lada wyzwanie – zarówno dla podróżnego, ze względu na barierę językową, jak i dla biura podróży, ponieważ łączy się z wysokimi kosztami organizacyjnymi. Z tych powodów podróżujący za granicę rzadko biorą opcję podróży pociągiem pod uwagę.

Amadeus wyszedł naprzeciw tym przeciwnościom i stworzył nowy model biznesowy, który znosi granice w podróżach zagranicznych. Model ten udostępnia biurom podróży na całym świecie jedno łącze, przez które mogą one sprzedawać bilety różnych linii kolejowych przy wyeliminowaniu konieczności oddzielnego ustanawiania relacji handlowych z poszczególnymi operatorami oraz posiada prosty i jednolity interfejs.

Obecnie w ramach modelu dostępne są pełne oferty przewoźników: DB (Niemcy), RENFE (Hiszpania), SNCF (Francja — wyłącznie w krajach Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej), Trenitalia (Włochy) oraz niektórych operatorów kolejowych takich jak rosyjska i kazachska kolej. Wkrótce dołączą kolejni.

Amadeus pełni rolę przedstawiciela handlowego operatorów kolejowych – dla biur podróży oznacza to uproszczenie kwestii kontraktów, przepływów pieniężnych i fakturowania, a dla przewoźników niższe koszty. To Amadeus przejmuje wszelkie sprawy organizacji, fakturowania i rozliczeń, oraz przyjmuje na siebie ryzyko prawne. Ponadto zajmuje się promocją ofert kolei wśród biur podróży, co umożliwia im dotarcie do nowych podróżnych na nowych rynkach.

Podróżni będą mogli zarezerwować zagraniczny bilet kolejowy za pośrednictwem swoich biur podróży w domu, co oznacza możliwość włączenia przejazdów pociągiem do jednego zintegrowanego planu podróży, razem z przelotami czy noclegami w hotelach.