Przyszłość właśnie nadeszła! Nie, to nie film science-fiction, ale futurystyczny raport pokazujący podróżnych z roku 2030. To kontynuacja raportu z 2007 roku – dodano do niego sześć nowych „plemion” podróżników. Co z tego wynikło? Jaki będzie podróżnik przyszłości?

Przenieśliśmy plemiona do teraźniejszości i przewidujemy, jak będą wyglądały w roku 2030, skupiając się przede wszystkim na ekosystemie podróży. Nasze obecne podejście znacznie zmieniło się od 2007 roku. Podczas gdy poprzednie plemiona wyodrębnialiśmy opierając się na czynnikach demograficznych, teraz skupiamy się na wartościach, zachowaniach i potrzebach. Pierwsze cztery plemiona wstawiliśmy w nowe ramy i dodaliśmy do nich kolejne sześć:

Poszukiwacze prostoty w czasie podróży doceniają przede wszystkim łatwość i przejrzystość. Są skłonni zlecić podejmowanie decyzji komuś zaufanemu, chcąc uniknąć konieczności przechodzenia przez szczegółowe poszukiwania na własną rękę.

Puryści kulturalni traktują swoje podróże jako okazję do zanurzenia się w nieznanej kulturze, całkowitego oderwania się od codziennego życia i do szczerego włączenia się w inny styl życia.

Poszukiwacze kapitału społecznego rozumieją, że bycie obieżyświatem stanowi ważną cechę, a ich wyborami kieruje pragnienie, aby dzięki swoim podróżom zyskać jak najwięcej w danej społeczności. Wykorzystują potencjał social media do wzbogacenia informacji o swoim życiu, a swoje przygody organizują pamiętając o tym, że mają internetowych obserwatorów.

Łowcy nagród chcą, żeby to, co zainwestowali w swoje pełne sukcesów życie, zwróciło się. Związani w pewnym stopniu z coraz bardziej popularnym trendem bycia fit, obejmującym zarówno aspekt fizyczny jak i psychiczny, poszukują niezwykłych doświadczeń, które pozwolą przez chwilę nacieszyć się obfitością.

Podróżnicy z obowiązku podczas podróży muszą zrealizować jakiś określony cel. Osoby podróżujące w interesach stanowią jedną z najbardziej znaczących mikro-grup zaliczanych do tego obozu. Chociaż będą organizować czynności wokół głównego celu, z całą pewnością ich podstawowe zachowania będą dostosowane do konieczności stawienia się w określonym miejscu i o określonym czasie.

Etyczni podróżnicy ich przewodnikiem podczas podróży jest ich własne sumienie. Mogą być oddani problemom ochrony środowiska, pozwalać aby ich poglądy polityczne miały wpływ na dokonywane przez nich wybory lub posiadać większą świadomość.

A którym z nich Ty będziesz?