Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, ile informacji o swoich zachowaniach dostarczacie, w trakcie jedzenia codziennych posiłków? Są to dane na temat tego gdzie jesteście, co lubicie jeść i jakie składniki preferujecie. Ilość dostarczanych informacji jest ogromna. A te informacje z kolei stanowią doskonałą bazę wyjściową do tego, jak najlepiej wejść z Tobą w interakcję.

Internet rzeczy (IoT) może stanowić prawdziwą skarbnicę danych. Nasze przyzwyczajenia dotyczące podróżowania są doskonałym źródłem informacji, które można wykorzystać aby poprawić doświadczenie z podróży.

Jak Internet rzeczy może kształtować nasz sposób podróżowania? Oto dziesięć przykładów najważniejszych zastosowań, którym przygląda się dziś Amadeus:

  1. Monitorowanie paliwa: zbiór danych na temat samolotu (np. waga ładunku), wzory pogodowe, trajektoria czy nawigacja mogą zostać wykorzystane do redukcji zużycia paliwa
  2. Weryfikacja pasażerów: długie kolejki do kontroli są zmorą pasażerów oraz zarządców portów lotniczych. Wyobraźmy sobie, że zamiast paszportów korzystalibyśmy z pojedynczego skanu biometrycznego albo aplikacji na smartfonie, która przechowuje bezpiecznie zaszyfrowane dane osobowe i udostępnia je wyłącznie za zgodą pasażera? Usprawnienie weryfikacji tożsamości pasażerów oznaczałoby skrócenie czasu potrzebnego na odprawę i wydłużenie tego przeznaczanego na zakupy w strefie bezcłowej.
  3. Monitorowanie zasobów: czujniki mogą śledzić i monitorować zasoby, takie jak niezmotoryzowane pojazdy naziemne używane do ładowania walizek do luku bagażowego. Lotniska takie jak Schiphol w Amsterdamie wykorzystują te dane, aby zlokalizować swoje pojazdy i rozsyłać je w najbardziej efektywny sposób.
  4. Przewidywana konserwacja: lotniska i linie lotnicze nie mogą pozwolić sobie na awarie w godzinach szczytu. Dzięki czujnikom do monitorowania wydajności silnika i innych kluczowych systemów konserwacja może zostać zaplanowana, gdy tylko pojawi się sygnał o potencjalnym problemie, co zmniejszy liczbę awarii, opóźnień i obniży koszty.
  5. Pojazdy połączone: transport naziemny również jest istotnym kandydatem do potencjalnego rozwoju. Analizowanie w czasie rzeczywistym danych pochodzących z milionów połączonych samochodów może prowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa i lepszego podejmowania decyzji – nie przejdziesz już więcej na czerwonym świetle, bo go nie zauważyłeś. Korzystanie z czujników i łączności Internetu rzeczy usprawni także ich serwisowanie, utrzymanie i projektowanie.
  6. Połączone pokoje: automatyzacja zarządzania pokojami hotelowymi może pomóc w zapewnieniu lepszej obsługi i jednocześnie obniżyć koszty. Korzystając z technologii RFID stosującej fale radiowe, hotele będą mogły śledzić poszczególne przedmioty znajdujące się w pokoju. Chip jest sczytywany przez czujniki zamontowane w pokoju, dzięki czemu obsługa hotelowa może sprawdzić, czy należy wymienić ręczniki albo zabrać tacę.
  7. Hiperpersonalizacja: wyznacza nowy standard w obsłudze gości hotelowych – dopasowane ustawienia pokoi, automatyczne meldowanie się itp. Preferencje klientów mogą być przechowywane tak, by ulubione programy, preferowane gazety czy inne detale jak dodatkowy ręcznik lub mata do jogi zostały zapewnione już przed przyjazdem gościa. Możesz być o krok do przodu i zaoferować swoim stałym klientom biznesowym Financial Times, pielęgnując tym samym ich lojalność.
  8. Interakcje bazujące na lokalizacji: mogą one zapewnić użytkownikowi dostęp do informacji w zależności od miejsca, w którym się znajduje. Podróżujący w sprawach biznesowych może mieć tylko 20 minut na zjedzenie lunchu pomiędzy spotkaniami. W takim przypadku dane lokalizacyjne posłużą im do wyboru najlepszej restauracji w pobliżu, która oferuje dania na wynos i ma świetne recenzje. Jeśli Twój klient ma uczulenie na gluten, może otrzymać rekomendacje dotyczące najbliższej restauracji bezglutenowej w okolicy.
  9. Wearables dla poprawy usług: użycie Internetu rzeczy w przypadku wearables może uprościć takie usługi jak płatność kartą lub dostęp do biletów. Opaski na nadgarstek mogą być twoim najlepszym przyjacielem, kiedy wybierasz się do parku rozrywki. MagicBands Disney’a zbierają dane od zwiedzających, aby uniknąć problemu z biletami, spersonalizować doświadczenie pobytu kolekcjonując informacje o preferencjach. Pozwalają też na użycie opaski jako alternatywnej metody płatności zamiast karty kredytowej.
  10. Śledzenie bagażu: wyobraź sobie, że możesz śledzić swój bagaż w czasie rzeczywistym. Mogłoby to oznaczać, że zgubione bagaże przeszłyby do historii.

Zastosowania Internetu rzeczy w podróżowaniu są niezliczone. To tylko kilka możliwości, którym się przyjrzeliśmy. Czy przychodzą Ci do głowy jakieś inne sposoby na jego wykorzystanie? Napisz nam o tym w komentarzu.

Na podstawie tekstu: Tutaj.