Jesień, o ile nie jest bardzo deszczowa i zimna, to świetny czas do planowania weekendowych wyjazdów. Ceny są już posezonowe, ludzi mniej, a widoki przepiękne. Podpowiadamy, gdzie w Europie znajdują się świetne miejsca na ostatnie jesienne city breaki.

  1.  Polskie góry: Pieniny, Bieszczady

Jeśli nie lubicie tłumów na szlakach, wybierzcie się na nie jesienią. Pieniny i Bieszczady o tej porze roku oszałamiają kolorami, a nawet planując wyjazd w ostatniej chwili, nie powinno zabraknąć miejsc w lokalnej bazie noclegowej. Jeśli jesteście fanami pięknej przyrody, tam poczujecie się jak w raju.

  1. Niemcy wschodnie i południowe

Jeśli macie ochotę ruszyć samochodem za granicę, ale nie jechać zbyt daleko, nasi zachodni sąsiedzi będą idealnym kierunkiem. Niemcy południowe i wschodnie charakteryzują góry, jeziora i zamki. Widoki na trasach trekkingowych zapierają dech w piersiach, a liczne atrakcje turystyczne jak Zamek Neuschwanstein, Rakotzbrücke czy Bastei Bridge (Saksonia szwajcarska) dostarczą niezapomnianych wrażeń.

 

  1. Dolina Loary, Francja

Trudno o lepsze miejsce dla fanów zwiedzania zamków. W Dolinie Loary, obszarze rozciągniętym na przestrzeni 250km, znajduje się ponad 300 zamków, pałaców czy ruin. W jesiennych barwach, oświetlone ciepłym słonecznym światłem, prezentują się jeszcze romantyczniej. W pierwszej kolejności warto na pewno odwiedzić zamki: Chambord, Sully-sur-Loire, Blois, Chaumont-sur-Loire, Azay le Rideau, Saumur, Usse i Chenonceau.

 

  1. Szkocja

Jeśli deszcz nam nie straszny, świetną destynacją jesiennych podróży jest Szkocja. Glencoe znane jest z pięknych krajobrazów, które widzieliśmy w filmie Skyfall o brytyjskim agencie 007 oraz trzeciej części Harry’ego Pottera – Więzień Azkabanu. Można odnieść wrażenie, że nad tą tajemniczą doliną wiecznie rozpościera się mgła, nadająca temu krajobrazowi niezwykły charakter i klimat.

  1. Zorze polarne w Norwegii (Lofoty)

Jesień to też czas polowań na zorze polarne. Częstym miejscem obserwowania zórz, ale również podziwiania przepięknej norweskiej przyrody, są Lofoty. To archipelag wysp, których skalne masywy wystające z morza mają strome, wysokie na kilkaset metrów ściany, ostro zarysowane wierzchołki i postrzępione granie. Pomiędzy nie wcinają się wąskie i malownicze fiordy.

Warto patrzeć na europejską mapę pogody i sprawdzać, gdzie ruszyć w danym momencie na jesienny city break, pięknych miejsc bowiem nie brakuje. Jesień to szczególnie dobry czas na spędzenie wolnych dni aktywniej, zwiedzając miejscowości, zamki czy udając się na trekking. Czy wolimy destynacje dalsze, czy te w obrębie kilku godzin samochodem, wyrwanie się z codzienności i odpoczywanie poprzez turystykę to zawsze świetny pomysł.