Robotyczna obsługa, obliczenia w chmurze, mobilne stoisko do samodzielnego zameldowania: na dzisiejszym konkurencyjnym rynku hotele coraz częściej zwracają się ku najnowszym technologiom, aby przyciągnąć klientów, poprawić wrażenia gości i usprawnić operacje hotelowe. Poniżej przedstawiamy pięć kluczowych trendów technologicznych, które obecnie kształtują branżę hotelarską.

Po pierwsze: personalizacja
Dzięki dostępnej technologii właściciele hoteli mają teraz możliwość tworzenia szczegółowych profili gości. Zebrane na temat klientów informacje są wykorzystywane w celu poprawienia zadowolenia gości, promowania lojalności i zachęcania do kolejnych odwiedzin. Jak to działa w praktyce? Bazując na dotychczasowych zachowaniach gości, dostawcy hotelowi mogą sprawić, aby klienci poczuli się wyjątkowo: uzupełniając minibar ich ulubionymi napojami lub dodając dodatkowe ręczniki.

Z kolei dzięki Internetowi Rzeczy (Internet of Things: IoT) hotele zaczynają oferować możliwość kontrolowania oświetlenia i temperatury w pomieszczeniu, nawet pozwalając gościom na przesyłanie własnych zdjęć do wyświetlania na ścianach pokoju hotelowego.

Otwartość i integracja
W dzisiejszych czasach hotele wymagają rozwiązań bazujących na otwartych platformach, pozwalających na bezproblemową integrację z systemami innych firm, dzięki czemu komunikacja może swobodnie przepływać między zarządzaniem nieruchomościami, relacjami z klientami i systemami zarządzania przychodami, a także z technologią skierowaną do gości.

Chmury na horyzoncie
Jakie są zalety wykorzystania chmury? Zawiera ona nieograniczone zasoby danych i zwiększa produktywność poprzez udostępnienie tych informacji z dowolnego miejsca w dowolnym czasie. Przetwarzanie w chmurze zmniejsza również koszty operacyjne, eliminując potrzebę posiadania dużej ilości sprzętu. Nie sposób też pominąć aspektu bezpieczeństwa – informacje są przechowywane zdalnie i bezpiecznie, co zmniejsza ryzyko utracenia ważnych danych w przypadku awarii.

Bardziej mobilnie
Dzisiejsi podróżni nie są skłonni do czekania w kolejce w holu i zamiast tego wolą skorzystać z telefonów komórkowych w celu samodzielnego zameldowania i wymeldowania. Hotele, które wdrażają takie rozwiązanie, nie tylko poprawiają jakość usługi dla gości, ale także usprawniają działanie swojego systemu. Mogą dzięki temu szybciej określić dostępność pokoi i zoptymalizować dochody z danego pokoju, oferując za dopłatą dodatkowe opcje, takie jak wczesne zameldowanie i/lub późniejsze wymeldowanie.

Nadeszła era uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji oraz robotów
Patrząc na doświadczenia kilku hoteli, które miały już okazję testować systemy aktywacji głosowej takie jak Amazon Echo, można bez cienia wątpliwości stwierdzić, że nastała era uczenia maszynowego (machine learning: ML) i sztucznej inteligencji (artificial intelligence: AI). Te dwie technologie sprawiają, że operacje hotelowe są bardziej wydajne i umożliwiają hotelarzom lepsze świadczenie usług poprzez obsługę zadań, które zwykle wymagają ludzkiej inteligencji.

Dzisiejszy krajobraz branży hotelarskiej wygląda bardzo dobrze. Dostęp do nowoczesnej technologii i innowacji sprawia, że hotele mogą wyprzedzić oczekiwania gości i wyróżnić się na tle konkurencji.

Na podstawie tekstu