Amadeus od wielu lat korzysta z oprogramowania Open Source, ale najważniejszy był rok 2011. Wtedy powstała Open Source Initative, tworząca infrastrukturę dedykowaną rozwojowi otwartego oprogramowania i budowania wokół niego społeczności.

Obecnie Open Source nie jest ambicjonalną nowinką, ale koniecznością w każdej firmie technologicznej. Świadczą o tym takie giganty jak Google, Netflix czy Facebook, co nie dziwi gdyż Open Source wiąże się z wieloma zaletami, takimi jaki:

  1. Wysokiej jakości kod – kod powstający dzięki Open Source jest tworzony przy współpracy wielu osób, co gwarantuje wysoką jakość i bezpieczeństwo. Zanim zostanie zaakceptowany i wykorzystany jest wielokrotnie sprawdzany
  2. Niski koszt – Open Source to model biznesowy, dlatego nie jest całkowicie darmowy. Jednak w porównaniu z tradycyjnym oprogramowaniem kosztuje o wiele mniej.
  3. Innowacja – jednym z najciekawszych projektów Amadeus w Open Source jest, stworzona z Red Hat na platformie OpenShift aplikacja bazująca na chmurze danych, zaprojektowana specjalnie aby spełniać konkretne wymagania klienta. Później, również za pomocą OpenShift, Amadeus zaprojektował Amadeus Cloud Services, innowacyjną chmurę obliczeniową dla branży turystycznej.
  4. Premiera rynkowa – dzięki Open Source można zmniejszyć czas pomiędzy stworzeniem oprogramowania a jego premierą rynkową, co pozwoli zaoszczędzić środki i wykorzystać je w innych obszarach działalności firmy.
  5. Bezpieczeństwo – firma ma możliwość kompleksowego sprawdzenia kodu Open Source przed wprowadzeniem go na rynek. Badania potwierdzają, że 55% firm wierzy, że oprogramowanie Open Source jest bezpieczniejsze niż zamknięte, należące do jednej firmy.
  6. Talent – Open Source polega na angażowaniu się w społeczność i współpracy z osobami myślącymi podobnie jak my. Wielu młodych, utalentowanych inżynierów i programistów czuje dumę mogąc wnieść własną wiedzę do globalnej sieci. Ostatecznie to uczucie przynależności przyciąga młode talenty.
  7. Ciągłość biznesowa – firma może się znaleźć w trudnej sytuacji, jeśli kupi oprogramowanie od konkretnego dostawcy, a ten upadnie lub przestanie je wydawać. Z oprogramowaniem Open Source nigdy nie dojdzie do takiej sytuacji, ponieważ kod nie należy do żadnej konkretnej firmy.
  8. Łatwość stworzenia dokładnie tego co chcesz lub potrzebujesz – Open Source pozwala dostosować kod do własnych potrzeb, co daje firmom dużą elastyczność.

Od dawna toczy się debata dotycząca zalet oprogramowania otwartego i zamkniętego, jednak jasne jest, że Open Source oferuje wiele korzyści, gdyż pozwala na szybkie, bezpieczne i opłacalne innowacje.

Oprogramowanie Open Source stanowi podstawę dla chmury obliczeniowej Amadeus, co w wielu aspektach jest korzystne dla klienta. Zapewnia szybszą reakcję systemu Amadeus oraz jego większą odporność, możliwość korzystania z aplikacji innych firm czy szybsze wdrażanie oprogramowania w rynek.

*Tłumaczenie artykułu: Hervé Couturier, Head of R&D, Amadeus IT Group