Dzięki urządzeniom mobilnym i bezprzewodowemu internetowi jesteśmy online 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.  Korzystamy ze smartfonów i tabletów, aby komunikować się ze znajomymi, sprawdzać wiadomości, zamawiać jedzenie i transport albo po prostu wypełnić czymś czas. Nie inaczej jest podczas podróży, szczególnie gdy nie znamy miejsca, które odwiedzamy. Przy preferencyjnych stawkach roamingowych i wszechobecnych hot-spotach nawet zagranicą możemy niemal bez ograniczeń korzystać z internetu mobilnego.

Mając to na uwadze, przed wyjazdem warto zainstalować na swoim urządzeniu kilka aplikacji, które ułatwią i umilą nam podróż. Na pewno przydadzą się podczas Majówki i, nadchodzących wielkimi krokami, wakacji.

CheckMyTrip

Wielofunkcyjny manager podróży – daje wgląd w każdy etap Twojej podróży, od lotu aż do hotelu oraz wynajmu samochodu czy biletu kolejowego. Ponadto w czasie rzeczywistym informuje o wszelkich zmianach w podróży takich jak opóźnienia czy odwołane loty poprzez wyskakujące powiadomienia i wiadomości e-mail.  CheckMyTrip pozwala również oszczędzić czas dzięki wbudowanej możliwości odprawy przed lotem.

iPolak

Aplikacja przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych dla Polaków wyjeżdżających za granicę. Posiada niezbędne informacje nt. wszystkich państw świata m.in. zasady wjazdu i pobytu, wiz, informacje dotyczące cła, świąt państwowych, wiadomości dla kierowców. Aplikacja daje dostęp do informacji o polskich placówkach i ambasadzie w danym kraju, wraz z nazwiskiem ambasadora, adresem e-mail oraz numerem kontaktowym, a dzięki lokalizacji określa odległość do niej. Zakładka „ostrzeżenia” zawiera komunikaty nt. niebezpieczeństwa w niektórych krajach według 4-stopniowej skali.

Google Maps

Aplikacja, której chyba nie trzeba przedstawiać – darmowa mapa i GPS w jednym. Wystarczy wybrać środek transportu (rower, samochód lub pieszo), ustawić punkt docelowy i mapa poprowadzi nas prosto do celu. Jeśli wybierzemy komunikację miejską pokaże nam nawet, którą linię powinniśmy wybrać i gdzie się przesiąść. Od niedawna Mapy Google zsynchronizowane są z Uberem – pokazują pojazdy w naszej okolicy oraz przybliżony koszt podróży. Niewiele osób wie, że korzystanie z aplikacji nie zawsze wymaga podłączenia do sieci – możemy wcześniej ściągnąć wycinek mapy i nawigować offline.

 

Foursquare

Jest to kolejna aplikacja bazująca na lokalizacji – pokazuje warte uwagi miejsca znajdujące się w pobliżu, od restauracji i klubów, po parki i muzea. Największą zaletą Foursquare jest prosta w obsłudze wyszukiwarka oraz możliwość dodawania komentarzy i opinii, dzięki czemu znajdziemy dokładnie to czego szukamy, bazując na informacjach od innych użytkowników.

Google Translate

Intuicyjny słownik i translator z dużą bazą języków. Możemy wpisać interesujące nas słowo lub zwrot do przetłumaczenia, jednak słownik tłumaczy także tekst mówiony oraz pisany (np. ze zdjęcia). W ramach popularniejszych języków aplikacja posiada opcję przekładania tekstu na mowę. Aby korzystać z tłumacza offline wystarczy ściągnąć plik z interesującym nas językiem.

Loecsen

Rozmówki audio – zawiera 400 podstawowych zwrotów w 40 językach. Wyrażenia podzielone są na 17 kategorii np. Plaża, Hotel, Restauracja, Uczucia. Aby sprawdzić swoją znajomość danego języka możemy rozwiązać quiz. Aplikacja pozwala na pobranie plików audio, więc działa również offline.

XE Currency

Przelicznik walut. Posiada dostęp do kursów wszystkich walut świata i na bieżąco je aktualizuje. Pozwala dodawać interesujące nas waluty wedle potrzeby i masowo przeliczać cenę. Dla ciekawych aplikacja generuje wykresy zmian kursu. Można z niej korzystać offline.

Wi-Fi Finder

Ciekawa aplikacja dla osób, które posiadają mały transfer danych – pomaga znaleźć hot-spoty w okolicy. Określa, które z nich są otwarte lub zamknięte, płatne lub darmowe, a dodatkowo mierzy siłę połączenia i informuje, do której sieci najlepiej się podłączyć.

 

Messenger

Młodszy brat Facebooka, który pozwoli pozostać w kontakcie z najbliższymi. Używa go już ponad 1,2 miliarda ludzi na całym świecie, jest połączony z największym globalnym portalem społecznościowym i oferuje rozmowy indywidualne oraz grupowe, tekstowe, głosowe oraz wideo. Jedną z jego nowych funkcji jest „Mój dzień” – zakładka w której dodawać można zdjęcia i filmy widoczne przez 24 godziny dla wszystkich naszych znajomych, co pozwala na bieżąco relacjonować podróż.

VSCO Cam

Intuicyjna aplikacja do robienia i edycji zdjęć sprawi, że fotografie z podróży będą piękne. VSCO posiada ładne filtry (darmowe i płatne) oraz prosty edytor. Przerobione zdjęcia możemy zapisać w pamięci urządzenia lub bezpośrednio z poziomu aplikacji udostępnić w mediach społecznościowych.

Minesweeper

Inaczej Saper, czyli gra znana każdemu użytkownikowi komputera. Wersja mobilna niewiele różni się od oryginału i może zapewnić rozrywkę na długie godziny np. podczas lotu czy w oczekiwaniu na pociąg.