Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, co oznacza, że wiele osób zaczyna szukać ciekawych ofert lub miejsc, do których chciałaby się udać. Jak prezentują się trendy na nadchodzące wakacje? Dla niezdecydowanych przedstawiamy najciekawsze propozycje.

Patrząc na rynek turystyczny trzeba przyznać, że pewne – chciałoby się powiedzieć klasyczne – miejsca nie tracą na zainteresowaniu. Rzym, Wenecja lub Barcelona to nieustannie jedne z najczęściej wybieranych destynacji. Turyści nadal chętnie odwiedzają „wakacyjny kanon” zabytków, jednak mimo tej niesłabnącej chęci obcowania z historią i kulturą, na rynku pojawia się coraz więcej propozycji, które nastawione są na inne atrakcje i doświadczenia.

Atrakcje na pełnym morzu
Jednym z najszybciej rozwijających się trendów są wycieczkowe rejsy morskie. Obecnie w branży tej trwa rywalizacja, na której zyskują klienci, gdyż statki są wyposażane w udogodnienia i atrakcje, o których do niedawna mogliśmy tylko pomarzyć. Dzisiejsze wycieczkowce można by nazwać pływającymi centrami rozrywki, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Kasyno, sala widowiskowa, boiska i korty tenisowe czy aquapark ze zjeżdżalniami i symulatorem do surfingu to już niemalże standardowe wyposażenie statku. Na tym jednak atrakcje się nie kończą, gdyż niektórzy przewoźnicy oferują jeszcze ściankę wspinaczkową, tunel aerodynamiczny, laserowy paintball oraz wiele innych. Nie sposób się nudzić! To idealne rozwiązanie zarówno dla rodzin, jak i osób, które chcą oderwać się od codzienności i zrelaksować się na pełnym morzu.

Urlop pełen smaków
Kolejnym trendem, który zyskuje na popularności są wakacje kulinarne. Mogą one przybierać formę dłuższych wycieczek zwanych „food tours”, podczas których przewodnik oprowadza po miejscowych targach i restauracjach oraz zabiera na degustacje. Jedną z atrakcji mogą być np. zajęcia z gotowania, gdzie turyści uczą się, jak przyrządzić lokalne potrawy. To ciekawa alternatywa dla smakoszy zainteresowanych poznaniem danego miejsca właśnie z tej perspektywy. To też ciekawa forma weekendowego wypoczynku dla mieszkańców. Widzimy wysyp wszelkiego rodzaju zajęć kulinarnych, targów śniadaniowych lub imprez stworzonych z myślą o kubkach smakowych turystów i tubylców, które odbywają się w miastach lub na ich obrzeżach.

Dla poszukujących wrażeń
Coraz więcej podróżujących wybiera aktywny wypoczynek, zamiast wakacji spędzonych na leżaku. Możliwości jest wiele. Każdy znajdzie coś dla siebie w zależności od preferencji i sprawności fizycznej. Dla osób, które oczekują ekstremalnych wrażeń, ciekawą propozycją może być przejazd rowerem po jednej z najtrudniejszych tras, czyli Portal Trail, która mieści się na klifie wzdłuż rzeki Kolorado. W ofercie znajdują się też propozycje dla osób, którą wolą nieco spokojniejszą formę aktywności, na przykład długi spacer po jednej z najbardziej niesamowitych jaskiń na świecie, która posiada własny klimat – mowa o Son Doong w Wietnamie.

Rynek usług turystycznych stale się poszerza, odpowiadając na oczekiwania i preferencje podróżujących. Dzięki temu każdy, kto planuje wakacje, ma szansę znaleźć coś, co w najlepszy sposób odpowiada jego ulubionemu stylowi spędzania urlopu. A jak Ty lubisz wypoczywać?